Pirtyje

Kas bendro tarp natūrizmo ir pirties? Vieną bendrą akivaizdų bruožą tikrai turi – nuogumas. Ar to užtenka, kad visi nuogi pirčių lankytojai būtų vadinami nudistais? Ko gero, ne. Nudistas tokioje pirtyje jausis komfortiškai, ko negalėtume teigti apie lankytojus, nusimetančius drabužius tik pirtyse. Nors pirtys išgyvena stiprų atgimimą, tačiau su buvimu jose yra daug mitų, kurie, deja, kartais kenkia žmogaus sveikatai. Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsiu populiariausias pirtis, jų išskirtinumą, rekomenduotiną ir netinkamą elgesį pirtyse. Vertėtų pabrėžti, kad privačių pirčių neliesiu. Ten savos taisyklės, priklausomai nuo kompanijos, susibūrimo tikslo. Tačiau masinę nuomonę formuoja viešosios erdvės, kur susiduria daug interesų, lūkesčių, vienų teisės ir kitų pareigos. Dažnai viešose pirtyse įsivaizduojama, kad mokestis už bilietą paverčia jas privačia erdve. 

Jei paklaustume eilinio piliečio, kokias pirtis jis žino, labiausiai tikėtina, kad jis įvardintų tris – sauna, turkiška, rusiška. Labiau besidomintis pabrėžtų, kad dar yra lietuviška, dūminė. O kokios pirtys egzistuoja pasaulyje?

SAUNA. Ko gero saunos arba suomiškos pirties žinovų Lietuvoje daugiausia. Tipinė sauna apibūdinama kaip karšta, sausa pirtis kaitintis ramiai sėdint. Tokį įspūdį tik sustiprina vykstantys pirčių čempionatai, kur vanojimas ar kita pirties procedūra trumpina dalyvio galimybes ilgiau išsėdėti garinėje. Tradicinės saunos temperatūra siekia 90– 130`C, oro drėgmė – tik 5–20%, todėl kūnas smarkiai prakaituoja. Dažniausiai jos kaitinamos elektrine, nors tai ne taisyklė, krosnele. Nežinia iš kur kilęs mitas, kad vandens pylimas ant elektrinės krosnelės kaitinamų akmenų kenkia pačiai krosnelei. Netiesa. Suomijoje penkiems milijonams gyventojų tenka trys milijonai pirčių. O kur dar viešosios, kiekviename mieste esančios pirtys. Paneigsime dar vieną mitą – suomiai mėgsta garą, dievina dūmines pirtis, mėgaujasi vantomis ir kitomis procedūromis. Skirtumas tik toks, kad suomiai retai vanoja vienas kitą, apsiriboja savo kūnu.

TURKIŠKA PIRTIS (HAMAMAS). Tai, ką mes vadiname hamamu, yra tik užuomina į tikrąją turkišką pirtį. Azijoje hamamas dažnai yra kelių patalpų kompleksas. Atskiros garinės, kuriose temperatūra vyrauja nuo 70 iki 100 oC, susijungia centrine dažniausiai apvalia patalpa, skirta prausimuisi. Tikrame hamame nėra krosnių, šildomos sienos, grindys ir gultai, kurie ir šlakstomi vandeniu. Neveltui hamamai turi kupolo formą – kad kondesavęsi vandens garai nelašėtų lankytojams ant galvų. Tipinę hamamo procedūrą galima apibūdinti tokiu eiliškumu: garinė – prausimasis – karšti gultai – paties lankytojo arba pirtininko atliekamas kūno šveitimas muilu – masažas – baseinas – poilsis su kava arba arbata.

RUSIŠKA PIRTIS. Yra teigiančių, kad rusiška pirtis ne kas kito, kaip “šlapias” saunos variantas. Ar jie teisūs, niekas nežino, turint mintyje, kad Suomija ir Rusija yra kaimynės. Rusiška pirtis dažniausiai yra rąstinis namelis, kur akmenys kaitinami malkine krosneles, būtinas atributas – karšto vandens kubilas. Kaip ir vanojimas, geras garas ir eketė. Taip pat nieko keisto, kad rusiška pirtis yra žinoma ir mums, dažnai sutinkama kone visoje Lietuvoje.

LIETUVIŠKA PIRTIS. Nežinia, ar ji tokia išskirtinė ir unikali. Tačiau mes, lietuviai, kalbantys viena iš archajiškiausių kalbų pasaulyje, dažnai norime būti unikalūs ir kitose srityse. Lietuviškos pirties tradicijos senesnės nei 14a. pagonybę pakeitusi krikščionybė. Per amžius susiklostė vyriška ir moteriška pirtis. Po sunkių lauko darbų vyrams reikėjo didesnės kaitros, intensyvesnio garo, kad kuo greičiau atgauti jėgas. Moterims pirtis buvo ne ką mažiau svarbi vieta, ne tik pailsėti nuo buities darbų, bet ir moteriškiems susibūrimams, vedybinėms apeigoms, vaikų gimimui ir t.t.

Lietuviškoje pirtyje plačiai naudojama augmenija. Kaip vantoms, taip ir plaušinėms, pirties aromatizavimui, arbatoms. Augalų pasirinkimas ir paskirtis itin plati. Iš to galima būtų sukurti atskirą temą.

O kaip DŪMINĖ PIRTIS? Bendrumas su kitomis pirtimis yra tik mažas rąstinis namelis, žemomis durimis. Sunku ją priskirti kažkuriai tautai, nes ji tiek paplitus nuo Šiaurės Europos iki Rusijos platumo, kad atsekti šaknis nėra taip paprasta. Dūminė pirtis neturi kamino. Ugnis kūrenama tiesiai garinėje, po akmenimis padarytoje ugniavietėje. Akmenims įkaitus visos žarijos išnešamos, akmenys nupilami vandeniu. TIK IKI GALO ATIDARIUS DURIS IR LANGUS!!! Kylantys garai gali stipriai nudeginti odą, būkite atsargūs. Tie patys garai pašalina pelenų likučius nuo akmenų, išvalo orą. Belieka užeiti ir mėgautis procedūromis sielai ir kūnui.

Ir tai ne viskas. Ko vertos senovinės terminės pirtys, ar jau išbandėte indėnišką pirtį avies vilna dengtoje jurtoje? Sakote pamiršau kubilą? Ne, nors tai ir japoniška pirtis, tačiau siūlau į kubilą pasinerti, ypač sniegui krentant dideliais kąsniais, ir susidaryti asmeninę nuomonę. Infraraudonųjų spindulių pirtis taip pat verta dėmesio. Išbandykite visas ir išsirinkite mėgstamiausią

ELGESIO PIRTYJE TAISYKLĖS

Pats žodis „taisyklės“ skamba įpareigojančiai, žmogus nevalingai pasiruošia gintis, norėdamas užginčyti jam primetamą tvarką. Kartais taisyklės yra būtinos, o šioje vietoje keisčiau į rekomendacijas. Tik priminsiu, kad šitie patarimai orientuoti į viešasias pirtis.

  1. Elkis pirtyje taip, kaip norėtum, kad elgtųsi su tavimi.
  2. Gerbk šalia sėdintį ir netrukdyk ilsėtis.
  3. Dušas prie įėjimo skirtas nuprausti dienos prakaitą. Pasinaudok juo. Pirtyje išprakaituosi vidinius toksinus.
  4. Nesitikėjai, bet pamatei pirtyje nuogalių? Nesipiktink, o sukaupk drąsą ir pats išbandyk pasikaitinti be rūbų. Tai ne demonstracija, ne grožio konkursas. O absoliuti laisvė ir palaima.
  5. Kuo daugiau garo, mažiau matomumo, tuo daugiau garso. Jei nebegalite susilaikyti tyloje, išeikite ir bulvių kainas su draugu/-e aptarinėkite patogiai įsitaisę ant gulto.
  6. Rankšluostis yra mažiausiai 100 kartų didesnis už nosinę, ant kurios sėdi. Ar tu sėstum ant gulto, kur nuo prakaito ryškiai šviečia prieš tai sėdėjusio sėdmenų kontūrai?
  7. Nori daugiau garo? Atsiklausk pirtyje esančių, pilk vandenį tik jiems sutikus. Žinoma, jei vandens pylimas ant akmenų neprieštarauja pirties taisyklėms.
  8. Pirtis ne galiūnų ringas, ne ištvermės patikrinimas. Sėdėk tol, kol jautiesi gerai. Jokia gėda išeiti anksčiau, nei pasidarys bloga. Tavo sveikata svarbesnė už kitų komentarus.
  9. Jei nepataikai pro pirties duris tiesiai, kyla klausimas – ką apskritai tu veiki pirtyje? Nėra „saugios dozės geresniam prakaitavimui“. Alkoholis ir pirtis nesuderinami.
  10. Vanduo skirtas ne tik šlakstyti akmenis. Tai neatsiejamas tavo palydovas. Vanduo ne alkoholis, neperdozuosi, drąsiai maktelk papildomą stiklinę!

Ši dalis yra atvira visiems ir mielai papildysiu jūsų atsiųstais pastebėjimais. Iki susitikimo pirtyje!

Pagarbiai, Kunigas

Dalinamės:


One thought on “Pirtyje

Parašykite komentarą

error: Duomenys apsaugoti !!