Nudizmas Erotizmas (2 dalis)

NUDIZMAS – EROTIZMAS?   NUDIZMAS ≠ EROTIZMAS?    NUDIZMAS, EROTIZMAS? (2 dalis)

Saugu ir patogu rašyti bendras tezes, malonu skaityti, nereikia daug mąstyti. Tačiau kokia tokio rašinio vertė? Netaikau į gyvenimo žinovus, tačiau, kaip ir visuose savo rašymuose, noriu iškelti klausimus. O tam reikia kalbėti apie tai, kas yra „vieša paslaptis“ arba bent jau peržengti saugias bet kurios temos ribas. Paskatintas vieno komentaro, pabandysiu apžvelgti nudizmo prieribius, o kitiems neatskiriamą nuogumo dalį – ekshibicionizmą ir vuajerizmą.

Pradėkime nuo pažinties. Vuajerizmas – (pranc. voyant – matantis; sk. vu/ajerizmas) – lytinis iškrypimas: lytinį pasitenkinimą sukelia žiūrėjimas slapčiomis į kitus asmenis jiems šlapinantis, tuštinantis, lytiškai santykiaujant arba tik į jų lytinius organus. Ekshibicionizmas – (lot. exhibitio – rodymas; sk. ekshibicijonizmas) – lytinis iškrypimas: lytinį pasitenkinimą sukelia lytinių organų apnuoginimas esant šalia kitos lyties asmeniui (www.lietuviuzodynas.lt/terminai). Kartais ekshibicionizmas apibūdinamas kaip tik vyrams būdingas seksualinis iškrypimas (Psichiatrija ir psichoterapija. H.Dilingas ir Ch.Reimeris, 2000, Vilnius). Tai iš emės kiti reiškiniai nei nudizmas ar erotizmas*. Kalbėsime apie seksualinius iškrypimus nudistų, natūristų erdvėje, kurioje gali būti ir nepilnamečių. Kad ir kaip bandytume, nuo sunkiausių ir komplikočiausių šių iškrypimų lygių neapsaugota nei viena vieša vieta. Tokie asmenys vardan pasitenkinimo gana grubiai pažeidžia nusistovėjusią tvarką ir atvirai demonstruoja savo poreikį.

Tačiau grįžkime prie nudistų ir įprastos aplinkos. Tiek vyrai, tiek moterys yra seksualūs. Ir tik žmogaus sąmonė padeda valdyti pirminius instinktus, išvydus traukos objektą. Kuriuo momentu žavėjimasis tuo objektu peržengia ribą ir virsta vuajerizmu? Kodėl stebimuosius taip erzina vuajeristai, apsimetantys nuobodžiaujančiais kaimynais ant gretimo pledo ar vangiais praeiviais kopose? Lengviausia atsakyti į klausimą, kodėl jų tiek daug nuogų žmonių erdvėse. Tai nieko nekainuojantis, legalus būdas į valias gauti peno akims. Ar tai būtų paplūdimys, ar vieša pirtis, ar persirengimo kambarys. Užtenka nesukelti pirminio įtarimo savo elgesiu ir stebėti. Nenuostabu, kad nudistai – radikalai taip purkštauja prieš akinius nuo saulės. Nes jie nemato socialiai nesaugaus spoksojimo. Čia kyla dar kitas klausimas. O kodėl taip bijo nudistai – radikalai to, ko nebegali kontroliuoti – spoksojimo iš anapus akinių? Atsakymas „Man nemalonu“ yra suprantamas, bet nepakankamas. Jei tuo spoksotoju būtų nudistui – radikalui emociškai (kad ir pasąmonės lygmenyje) patrauklus akiniuotis, abejoju, ar „Man nemalonu“ būtų tiek pat stiprus dirgiklis. Ko gero nemalonus yra ne pats stebėjimas, o stebėtojo sukeliama emocija – patrauklus/nepatrauklus žmogus. Kad ir kaip netikėta, tačiau pirminė tamsintų akinių paskirtis yra akių apsaugojimas nuo pernelyg intensyvios šviesos ir spinduliuotės.

Ar tą stebėtoją jau reikėtų vadinti vuajeristu? Nežinau, neapsiimu vaidinti gydytojo, nes tai reikštų diagnozę. Esminis skirtumas tarp simpatijos ir iškrypimo yra vuajerizmo prigimtis. Vuajeristas nesugeba patirti tikro pasitenkinimo užmegzdamas atsakingą ryšį. Jam jo ir nereikia. Vuajeristui būtina „nelegaliai“ matyti kitų žmonių intymumą. Jei gulėdami paplūdimyje nuolat bandytume suprasti aplinkinius, patys galimai pavirstume paranojikais, beieškodami vuajeristo simptomų. Deja, bet pirmiau kyla negatyvumas, nei noras kituose matyti draugiškumą. Užsimerkime ir atsipalaiduokime. Atėjome ilsėtis.

Jei vuajeristai yra sąlyginai nepavojingi ir gali pasitenkinimą patirti vieni, t.y. prisižiūrėję lekia į nuošalią vietą išleisti susikaupusią įtampą, tai su ekshibicionistais yra kur kas sudėtingiau. Pastariesiems BŪTINA kitų žmonių baimė išvydus demonstruojamus jų lytinius organus. Demonstruotojai savo aukomis dažnai renkasi jiems fizinės grėsmės nekeliančius asmenis – vaikus, moteris. Tikiu, kad nemažai iš jūsų prisiminėte vyrus, vis liečiančius savo genitalijas ar demonstruojančius (žinoma, nekaltai!!) dalinę ar pilną erekciją. Tačiau ar jie jau ekshibicionistai? Vėlgi, nebūsiu diagnozes skelbiantis gydytojas, tačiau jų elgesys neturi ekshibicionizmui būtino elemento – aplinkinių baimės. Tikiu, kad jie patys puikiai jaučia galimą kitų vyrų grėsmę, jei pernelyg priartėtų su akivaizdžiai išoriškai išreikštais ketinimais. Yra tekę girdėti moters ištartą mintį – kam eiti į nudistų pliažus, jei nėra prieš ką demonstruotis? Damos, puikiai suprantu, kad tai pasakė viena moteris ir to netaikau visoms!! (mintyse kirba dar viena pavojinga tema, apie vyrišką požiūrį į moterų nudizmą). Tačiau ir vyrai ne visi vienodi. Tik ar tą moterį jau reiktų vadinti vuajeriste? Gal ji tokiu būdu tik pakelia žemą savivertę, arba patenkina narcizinius poreikius.

Be šių dviejų kraštutinumų egzistuoja begalė tarpinių formų, kurios dažnai esti aplinkiniams nepavojingos. Tai būtų tarsi slogos ir diabeto lyginimas. Abi ligos, tačiau net nelyginamas pavojus sveikatai. Tiek vienu, tiek kitu atveju padeda vienas paprastas metodas – absoliuti ramybė ir atviras ignoravimas provokuojančiam elgesiui. Tai supratę, į vuajerizmą ir ekshibicionizmą linkę asmenys, greitai paliks jus ramybėje. Norime to, ar nenorime, jie mus supa ir tik apsišarvoję kantrybe suformuosime tinkamo elgesio erdves, kur žmonės iš lūpų į lūpas perduos, kad ten ir ten yra saugu, visi iškrypėliai aplenkia, nes neturi ten ką veikti. Jei erotizuojamo nudisto naujoko įsiliejimas priklauso nuo jo elgesio, tai šiuo atveju, nuo mūsų pačių.

Įsivaizduokime nudistų paplūdimį be vuajeristų ir ekshibicionistų. Ko gero tai įmanoma tik brandžioje bendruomenėje. Būtent tokių asmenų baimė ir apsunkina naujų narių įsiliejimą į nudistų ratą. Ateidami jie automatiškai tikrinami nuo vuajeristinių ir ekshibicionistinių polinkių ir tik per laiką tampa bendruomenės dalimi. Tačiau ne kiekvienas subega atlaikyti nepelnytą, naujoko akimis, išankstinį nusistatymą. Vuajerizmas ir ekshibicionizmas yra seksualiniai nukrypimai, turintys klasifikaciją Tarptautiniame ligų sąraše, dauguma atvejų būdingi vyrams, tačiau jų nereikia painioti su homoseksualumu ar biseksualumu.

*Pagal Lietuvių kalbos žodyną (www.lietuviuzodynas.lt/terminai) Nudizmas – (lot. nudus – nuogas, plikas) – abiejų lyčių poilsiavimas nuogiems gryname ore, siekiant fizinės bei psichinės higienos ir visiško kontakto su gamta, o Erotizmas – (gr. eros, kilm. erotos – kūniška meilė): 1. įvairių lytinių potraukių bendras pavadinimas; 2. padidėjęs susidomėjimas lytinį susijaudinimą sukeliančiais dalykais; 3. polinkis lytinių santykių metu patirti pasitenkinimą lytinių organų stimuliavimu; 4. psichoanalizėje – lytinis pasitenkinimas, kurį sukelia nelytinių sričių (burnos, išangės) stimuliavimas.

 

2 dalies pabaiga

Ar bus daugiau, priklauso nuo jūsų.

Pagarbiai, Kunigas.

Dalinamės:


Parašykite komentarąerror: Duomenys apsaugoti !!